Bolexa

Z KDT wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ranní venčení - Bolex and Lions

Bolex H16 Rex 5 - manuál (english)

Bolex H8 a H16 - orig. manuál (english)

Bolex H16 Reflex - manuál (english, s obrázky)


Motivace[editovat | editovat zdroj]

Motto: Bolexa je kamera na péro.

V 21.století se to zdá být anachronismus. Zvláště v časech letů na Mars..., v časech rychlého rozvoje nanotechnologií, urychlovačů elementárních částic hmoty... A ještě také nekonečného růstu rozlišení digitálního záznamu obrazu...

Pohon na péro je její veliká výhoda. Záleží totiž na úhlu pohledu. Bolexa vám bude fungovat i na Marsu.

A úhel pohledu je důležitý i pro vaše fotograficko - kameramanské vidění. Uvidíte.

Wikipedie m.j. píše tuto zásadní informaci [1]:

"Over the years, notable Bolex users and owners include:

Andy Warhol, Jean Cocteau, Peter Jackson, Steven Spielberg, Ridley Scott, Jonas Mekas, Paul Sharits, Jean-Luc Godard, Antoine de Saint-Exupéry, James Dean, Fernand Léger, David Lynch, Marilyn Monroe, Edmund Hillary, Hans Richter, Robert Breer, Martin Řezníček, Jan Šípek and Mahatma Gandhi..."

Můžete rozšířit jejich řady.

Anatomie kamery[editovat | editovat zdroj]

Bolex H16
 1. nastavení dioptrií hledáčku
 2. šroub na utažení nastavení dioptrií
 3. očnice
 4. poloha zapnutí pérového pohonu
 5. páčka vypínání pérového pohonu (motoru)
 6. vypnutí pérového pohonu
 7. počítadlo metrů (ft)
 8. klika natahování péra
 9. čep na kterém se zajišťuje klika
 10. uzavírání hledáčku - poloha "zavřeno"
 11. počitadlo snímků (hodí se nám například když chceme udělat dvojexpozici nebo zatmívačku a potřebujeme vědět, kam se přesně musíme vrátit na filmovém pásku)
 12. malou kličkou po vypnutí motoru tady můžeme film přetočit dozadu (a znova naexponovat)
 13. ..... doplňte prosím někdo...
 14. ... doplňte prosím někdo...
 15. .... doplňte prosím někdo...
 16. nastavení počtu snímků za vteřinu (běžně je to: 24) > pokud chceme natočit "zpomalený" záběr, dáme tady vyšší číslo (více okének na filmu > iluze pomalejšího pohybu) - pozor, změní se nám expozice
 17. STOP
 18. nepřetržité snímání (použijeme v případě, že chceme točit a nechceme u toho držet celou dobu prst na spoušti) - musí se "zaseknout"
 19. čudlík, kterým ručně ovládáme spoušť (buď na napřetřžité nebo pookénkové snímání)
 20. snímání po jednom okénku (použijeme np. na 4 černé okénka mezi dvěma záběry nebo když chceme animovat - pixilace)
 21. otevřený / zavřený sektor > když normálně točíme, tak musí být tahle páčka vždy nahoře (=otevřeno), jinak uvidíme v hledáčku černý trojúhelník a na film se nám nic nenaexponuje :(
 22. otočný karusel na tři objektivy
 23. páka na otáčení karuselu, vyklopí se do strany a pak s ní lze karusel otáčet
 24. spoušť
 25. na kameru se dá točit i bez motoru - tím, že tady připevníme kličku a budeme kameru pohánět ručním otáčením > způsobí to nerovnoměrnou rychlost snímání (efekt ranných filmů)


Zakladanie[editovat | editovat zdroj]

Zakladanie filmu do kamery je možné za svetla aj v tme. Pri zakladaní v tme sa vyhneme riziku osvetlenia okrajov filmu.

Ako na to: Potrebujeme kameru, krabičku s neexponovaným filmom a zakladací pytel/tmavú miestnosť, ktorá neprepúšťa svetlo.

Kameru otvárame v tme a vytiahneme z nej exponovaný film: ten sa vždy nachádza navynutý na spodnej cievke. Vrchná cievka ostáva prázda- vyberieme ju z kamery.

Do vrchnej časti kamery vložime neexponovaný, nový film: Este predtym z neho odstrihneme kúsok o velkosti 1-2cm – to vykonáme pomocou vstavaných nožničiek na spodnom vnútornom okreji kamery!!!

Film je vždy natočený matnou časťou smerom k clonovému otvoru! Môžme si to overiť naslineným prstom. V spodnej časti filmu musia vždy byť perforačné otvory.

Zatvoríme slučku za bubienkami! Pripravenú surovinu vložime do vrchnej časti kamery a kus filmu pretiahneme k bubienku. Vtedy spustíme chod kamery (vždy pred začatím celeho procesu, natočíme pero kamery, aby sa mohol spustiť chod!!!) a film sa samostatne navinie až za druhý bubienok. Koniec filmu vložíme do práznej cievky za pomoci ukazováku a keď pocítime, že je správne prichytený, navinieme zvyšnú časť na cievku a vložíme do spodnej časti kamery.

Kameru zatvoríme a môžme rozžať svetlo.Obrázkový návod[editovat | editovat zdroj]

Dioptrie[editovat | editovat zdroj]

Pred použitím kamery (ještě před nasazením objektivu!), si vždy NASTAVÍME OKULÁR NA SPRÁVNU DIOPTRIU! Okulár najlepšie nastavuje na matnici -- zrno, ktoré matnica vytvára, musíme vidieť pri plnej ostrosti. Okulár zafixujeme (viď obrázok hore, 1, 2) na jej najostrajšom bode. Jedine takto docielime ostrosť obrazu, aj po pridaní šošovky-objektívu.

Ostření[editovat | editovat zdroj]

Objektiv nasazuju a dotahuju vždycky tak, abych měla clony se zobáčkem hezky "nahoře" a dobře se mi tak nastavovaly.

Postup při ostření:

1. nastavím si na objektivu nejmenší clonu (to znamená co nejmenší číslo: np. 1)

2. zaostřím

3. teprve potom si zacloním (nastavím si expozici podle toho, co mi ukázal expozimetr...)

Expozícia[editovat | editovat zdroj]

Kamera exponuje časom 1/54, takže clonu s expozimetrom/spotmetrom vypočítame za pomoci času 1/60! (Ručíčka v hľadáčiku spotmetru nám ukáže číslo napr.8, to zadáme do kružnice na jej spodnom okraji a odčítame clonu, ktorá sa nachádza pod 1/60s expozičného času.)

Expozice Bolex 16 EL sektor 170°
obr./sec měříme na expozimetru
10 1/28 s
12 1/33 s
18 1/50 s
20 1/56 s
24 1/67 s
25 1/70 s
32 1/93 s
40 1/110 s
50 1/140 s
S po okně 1/50 s


Spotmetr[editovat | editovat zdroj]

Je důležité stále přeměřovat!!!

Mám teoreticky 3 možnosti jak s katederním spotmetrem pracovat:

 1. změřím si nejsvětlejší a nejtmavší místa
 2. použiju šedou tabulku
 3. použiju svoji vlastní ruku

Pokud má někdo foto prosím doplnit a popsat.


ND filtre[editovat | editovat zdroj]

ND filtre nájdu svoje využitie pri farebnom filme, ak potrebuje docieliť väčšieho kontrastu, prípadne je denné svetlo príliš ostré! ND filer so značkou -2/-3/-4... (dôležité je to mínus): číslo za znamienkom mínus určuje počet clôn, o ktoré ND filter znižuje expozíciu. To znamená, že ak nám pri meraní (bez ND filtru) vychádza clona napríklad f16, s pridaním ND fltru sa táto hodnota znižuje na f8 (ovšem nie na rovine ostrosti). ND filtre s označením 2/3/4... (bez znamienka mínus) sú vyjadrené v logaritmicky a je nutné si ich presnú hodnotu dohľadať v tabuľke!

Pozor! Aby sme sa vyvarovali bočného (mimovolného) prítoku svetla do kamery, vložíme za objektív, do prepážky na filtre prázdny rám od flitru, ktorý zabráni lúčom svetla vstupovať do priestoru medzi objektívom a clonou.

Pixilace[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický trik, kdy se předměty před kamerou samy hýbou.

Čudlíkem (na obrázku kamery nahoře je to č.19) cvakám dopředu po několika okénkách (np.5 okýnek) > pak změním pozici předmětu před kamerou > znovu nacvakám 5 okýnek > znovu změním pozici > ...

Podle množství okének se bude předmět před kamerou pohybovat různě rychle/plynule.

Prolínačka[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický trik, kdy se jeden záběr plynule promění v druhý.

Bolexa umí prolínačku hodně krátkou (pouze cca. 40 oken).

Postup:

 1. Na kameru se musí namontovat spešl aparát, který umí plynule zavírat a otevírat sektor. Tenhle aparát má k zapůjčení pan Řezníček.
 2. Kouknu se, kde přesně jsem na počitadle okének (na tom obrázku kamery nahoře je to počitadlo č. 11). V ideálním případě točím tenhle záběr úplně na začátku cívky, aby tam bylo 00.
 3. Začnu točit: mačkám páčku zatmívacího aparátu dolů a točím > film se exponuje a sektor (na obrázku nahoře č.21) se postupně zavírá.
 4. Po cca. 40 oknech je sektor zavřený.
 5. V tuhle chvíli jsem natočila záběr, který se plynule mění v tmu. A potřebuju se vrátit na filmovém pásu na začátek tohoto záběru, abych natočila druhý záběr, kde se z úplné tmy vynoří nový obraz. Tímhle způsobem se tyhle dva odlišné obrazy prolnou (první se změní v druhý). Teď se musím tedy vrátit zpět na začátek 1.záběru, aniž by se film při ručním vracení opakovaně naexponoval.
 6. Takže nejprve zakryju objektiv.
 7. Pak zavřu hledáček (č.10 musím dám vertikálně).
 8. Vypnu závěrku (č.19 dám do pozice STOP) a vypnu pohon (č.6).
 9. Nasadím kličku na šroub (č. 12) a opatrně točím ve směru šipky (protisměru hodin.ručiček) tak dlouho, dokud na počitadle (č.11) nejsem zpět tam, kde jsem začínala točit první záběr (np. 00).
 10. Znovu zapnu motor, otevřu hledáček i objektiv.
 11. Kamera je tímhle ready na točení druhého záběru, takže změním scénu před kamerou (nachystám se na druhý záběr).
 12. V tomhle momentě je sektor úplně zavřený (to mi ukazuje i černý trojúhelník v hledáčku). Mačkám proto páčku zatmívacího aparátu tentokrát nahoru > točím a sektor (č.21) jede nahoru a otevírá se tím - takže točím záběr, který jde z úplné tmy do plného naexponování.
 13. Po cca. 40 oknech je sektor opět úplně nahoře a já bych měla mít tyhle dva natočené záběry plynule prolnuté do sebe.