KDT wiki:KDT wiki

Z KDT wiki
Verze z 26. 7. 2021, 10:39, kterou vytvořil Honza.sipek (diskuse | příspěvky) (jak udělat novou stránku)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Web wiki.kdt.famu.cz je společný text, prostor a nástroj studentů a pedagogů Katedry dokumentární tvorby FAMU. Sdílené poznámky, inspirativní rozcestník internetových odkazů, pískoviště.

Podobně jako úspěšná Wikipedia funguje na principu "wiki", který umožňuje společné editování textu. Každý (byť i neregistrovaný) uživatel toho internetového portálu, může editovat libovolný jeho text, přidávat, rozšiřovat, poznámkovat, kultivovat.

U každé stránky se uchovává historie minulých verzí a umožňuje se k nim vracet, či je porovnávat.

Na katedře používáme v pilotním provozu tento nástroj především ve výuce prvního ročníku, kdy studenti i pedagogové společně přidávají praktické i teoretické poznámky a zkušenosti k jednotlivým tématům výuky a praktickým cvičením.

Systém umožňuje i rozdělení různých přístupových práv, viditelnost či editovatelnost jednotlivých stránek pouze vyjmenovaným uživatelům či jejich skupinám.

Na rozdíl od různých komerčních řešení jako Google Docs nebo Microsoft Teams, je systém postaven na otevřeném software MediaWiki. Obsah je volně přístupný i věřejnosti pod otevřenou licencí CC-BY-NC-SA, která ve zkratce říká: stahujte, sdílejte, upravujte, používejte jakkoliv, jenom ne komerčně. Vždycky uveďte zdroj. A pokud náš text přepracujete, zachovejte tuto licenci.

Stručný recept

  • stránky můžete editovat, ať už se přihlásíte nebo ne - stačí kliknout na tlačítko "Editovat" v záhlaví stránky
  • některé stránky jsou přístupné pouze po přihlášení, pokud máte přidělená přístupová práva - k tomu se už potřebujete zaregistrovat
  • pokročilejší můžou k editování použít tlačítko "Editovat zdroj" v záhlaví stránky. Používají se pak speciální znaky, jejich použití je docela jednoduché
  • nová stránka se založí jednoduše tak, že při editaci stránky označíte nějaký pojem (třeba "Agnés Varda"), kliknete na "přidat odkaz" (ikonka článků řetězu) v záhlaví a vznikne odkaz na novou stránku. Nově založené stránky, v nichž není žádný obsah, se zobrazují červeně. Kliknutím na odkaz se vám rovnou otevře editace nové stránky.